Chełm. Cmentarz dla zwierząt

Dodano: 2019-03-21 04:24:42
Wyświetleń: 49537

Jeden z Czytelników Chelmonline.pl w czasie wiosennego spaceru zauważył dość niezwykłe miejsce. Okazało się, że jest to miejsce, w którym pochowane są zwierzęta domowe.

Cmentarze dla zwierząt nie są w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. W końcu domowe zwierzaki traktowane są jak członkowie rodziny.

"Nie wiem czy grzebanie zwierząt w takim miejscu jest odpowiednie." - pisze do nas pan Henryk - "Przechodzą tamtędy dziesiątki ludzi  zwierząt. Co na to przepisy sanitarne?"

W Polsce cmentarze dla zwierząt domowych istnieją od 1991 roku, ale na szerszą skalę dopiero od niedawna. Do lat 2000. zwłoki zwierząt domowych były zwykle grzebane na terenach prywatnych, w lasach itp. Obecnie jest to zabronione, a przepisy nakazują utylizację takich zwłok lub grzebanie ich na specjalnych grzebowiskach. Warunki prowadzenia grzebowiska zwierząt określane są przez radę gminy.

Pierwszy w Polsce cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku w Koniku Nowym pod Warszawą. Obecnie istnieje oficjalnie 14 takich cmentarzy.

Do sprawy wrócimy.

Tagi: chełm, cmentarz

Komentarze