Chełm. Posłowie PiS w MPGK. Prezydent zwołuje konferencję

Dodano: 2018-10-30 09:32:36
Wyświetleń: 100576

- Nie zamierzałam zwoływać żadnej konferencji prasowej, nie robić z tego hitu, z tego względu, że sprawą powinny zająć się odpowiednie organy. Widzę jednak, że kampania obiera zupełnie inne tory, w związku z powyższym uważam, że o tak ważnej sprawie należało poinformować. Sytuacja, która miała dzisiaj miejsce nie jest przypadkowa, jest próbą odwrócenia uwagi, a być może powstrzymania kogoś od podjęcia stosownych działań, które w tej sprawie należało zrobić – powiedziała na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Agata Fisz.

Wczoraj, wtorek 16 października, w chełmskim MPGK pojawili się posłowie PiS Artur Soboń i Dominik Tarczyński, wraz z radnym PiS Zdzisławem Szwedem. W tzw. „wizycie gospodarskiej” towarzyszyli im dziennikarze TVP.

Powodem wizyty w miejskiej spółce miały być sygnały mieszkańców oraz, jak poinformował „Dziennik Wschodni”, sprawa dotyczącą kupowania głosów w wyborach prezydenckich sprzed 8 lat.

Do sprawy odniosła się Prezydent Miasta Chełm Agata Fisz podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej.

- Konferencja została zwołana w trybie dość pilnym, ale zależało mi na tym, by były różne media, aby pokazać obiektywnie to, co chciałam państwu powiedzieć. W naszym mieście od kilkunastu dni trwa bardzo brutalna kampania wyborcza. Zostało złożonych kilka zawiadomień o niszczeniu materiałów wyborczych. Zostało także złożone doniesienie dotyczące możliwej prowokacji. A dzisiaj mieliśmy kolejną odsłonę takiego działania. Otóż do jednej z miejskich spółek weszło dwóch posłów PiS oraz obecny radny PiS, który wspiera kandydata na prezydenta. Weszli do MPKG, żądając różnych dokumentów. Jak się okazało żądali dokumentów z lat ubiegłych. Mam wrażenie tylko po to, aby wykorzystać cokolwiek na potrzeby kampanii wyborczej – powiedziała prezydent Fisz.

Sprawdzane dokumenty dotyczyć miały sprawy nieprawidłowości dotyczące zamówienia publicznego w sprawie renowacji kanału sanitarnego.

- Jako właściciel spółki, powinnam mieć pełną wiedzę o tym, jak spółka funkcjonuje, zwłaszcza jeżeli może dojść do pewnych nieprawidłowości. Uważam, że w takiej sprawie nie należy podejmować pochopnych działań, tylko sprawę wyjaśnić, skoro pracownicy spółki, a wśród nich jest obecny kandydat do rady miasta z ramienia PiS, zostali ukarani karami porządkowymi, a w stosunku do jednej osoby prezes postanowił o zwolnieniu z pracy. Poprosiłam przewodniczącego rady nadzorczej, by sprawę wyjaśnił. Śledztwo przeprowadzone przez prokuraturę potwierdza, że takich nieprawidłowości nie było – wyjaśniła Agata Fisz.

Według prezydent Fisz nie jest to przypadkowe działanie.

-Myślę, że jest to temat zastępczy, dla innego bardzo ważnego tematu, a więc tematu dotyczącego tematu kandydata na radnego i kandydata na prezydenta (Jakuba Banaszka przyp. redakcji).

Kilka dni temu wpłynęło do Urzędu Miasta Chełm pismo, w którym wnosi się o weryfikację prawidłowości rejestracji zarówno komitetu PiS w wyborach do Rady Miasta Chełm, w szczególności rejestracji jako kandydata na radnego Rady Miasta Chełm pana Jakuba Banaszka. W uzasadnieniu tego pisma czytamy, iż mogło dojść do złożenia przez pana Jakuba Banaszka poświadczenia nieprawdy w dokumentach rejestracyjnych jego osoby jako kandydata na radnego to jest złożone oświadczenie o posiadaniu przez niego biernego prawa wyborczego było prawdopodobnie nieprawdziwe. Mogło również dojść do celowego i świadomego wprowadzenia miejskiej komisji w błąd w toku rejestracji komitetu wyborczego PiS, a dokładniej rejestracji pana Jakuba Banaszka, jako kandydata na radnego celem najprawdopodobniej wyłudzenia jego rejestracji jako kandydata – cytowała prezydent Fisz.

Pismo zostało skierowane również, do Miejskiej Komisji Wyborczej, Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, a także do Prokuratury Rejonowej w Chełmie i do Prezydenta Miasta Chełm.

Prezydent Agata Fisz podkreśliła, że wyłączyła się, jako prezydent i kandydat na prezydenta miasta, z postępowania, aby zachować bezstronność w tej sprawie.

-Nie zamierzałam zwoływać żadnej konferencji prasowej, nie robić z tego hitu, z tego względu, że sprawą powinny zająć się odpowiednie organy. Widzę jednak, że kampania obiera zupełnie inne tory, w związku z powyższym uważam, że o tak ważnej sprawie należało poinformować. Sytuacja, która miała dzisiaj miejsce nie jest przypadkowa, jest próbą odwrócenia uwagi, a być może powstrzymania kogoś od podjęcia stosownych działań, które w tej sprawie należało zrobić.

link do zapisu konferencji:

https://www.facebook.com/FiszAgata/videos/500036487164032/


Komentarze