Chełm. Przedwojenne Wilno we wspomnieniach Mireczka

Dodano: 2018-11-07 00:32:34
Wyświetleń: 117000

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, Gminny Ośrodek Kultury im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pawłowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa serdecznie zapraszają na spotkanie z korespondentem wojennym, reporterem Polskiej Agencji Prasowej - Mirosławem Ikonowiczem. Spotkanie poprowadzą: Karolina Wojciechowska i dominikanin Ojciec Tomasz Dostatni OP.

Książka pt. "Pohulanka" jest reportażem z przedwojennego Wilna. Miasta widzianego oczami młodego wtedy chłopaka, późniejszego reportera wojennego - Mirosława Ikonowicza. "Pohulanka" to również zapis ostatnich chwil wieloetnicznego Wilna, współistnienia społeczności Polaków, Żydów i Litwinów.

"Tadeusz Konwicki nazwał wileńską Nowostrojkę "bandycką dzielnicą", do której obcemu niebezpiecznie się zapuszczać, bo można dostać nożem. Na czas wojny to była wręcz znakomita opinia. Na tym drewnianym przedmieściu, które okazało się dla nas przyjazne, my i sporo przyjaciół moich rodziców znalazło schronienie przed łapankami i wywózkami. Stąd można było dotrzeć nie wychodząc z lasu do Puszczy Rudnickiej, matecznika jednej z największych armii partyzanckich w okupowanej Europie. Wkrótce ojciec tam odszedł, a ja, 11-letni mężczyzna, zacząłem chodzić – niekiedy tymi samymi leśnymi ścieżkami - od wsi do wsi, jako domokrążny handlarz, aby pomoc matce wyżywić rodzinę" - wspomina Ikonowicz.

W takiej rzeczywistości, na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej, musiał się odnaleźć chłopak z uprzywilejowanej polskiej rodziny. I może wtedy połknął tego bakcyla ryzyka, który wiódł go przez jego całą karierę korespondenta wojennego.

Autor tak mówi o sobie i swoim pokoleniu:

"Życia i przetrwania uczyła nas wojna, ale romantycznie zazdrościliśmy o kilka lat starszym od nas, że czynnie walczyli z okupantem. Może dlatego ja i paru moich najbliższych przyjaciół, w tym Ryszard Kapuściński, szukaliśmy spełnienia w zawodzie, który dostarcza mocnych przeżyć. Pierwsza z moich zagranicznych przygód - korespondenta zagranicznego PAP - skończyła się po dwóch latach oficjalnym wyrzuceniem mnie ze stalinowskiej jeszcze wówczas Bułgarii. Potem były "zrewoltowana" Ameryka Łacińska, Hiszpania u schyłku frankizmu i w początkach demokracji, portugalska Rewolucja Goździków i praca korespondenta wojennego w Afryce. Z tych doświadczeń zrodziły się książki: Hiszpania bez kastanietów; Wyspa Nadziei; Zawód korespondent: Wilno, Hawana, Madryt; Angola Express i poświęcona mojemu przyjacielowi - Hombre Kapuściński".

Spotkanie odbędzie się w 15 października (poniedziałek) o godz. 17.00 w Sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40.

Mirosław Ikonowicz

Od 1953 roku pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Publikuje w "Polityce" i "Przeglądzie". Przez 25 lat zajmował się pielgrzymkami Jana Pawła II, był z nim w 23 krajach. Autor książek: Hiszpania bez kastanietów (1971), Wyspa nadziei (1973) - o Kubie, Zawód: korespondent. Wilno - Hawana - Madryt (2007), Angola Express (2009), Hombre Kapuściński (2011). Był korespondentem PAP w Sofii (1956-1958), Hawanie (1963-1969), Madrycie i Lizbonie (1973-1980), Watykanie (1981-1986, 1990-1994), a także na Bliskim Wschodzie. Prywatnie ojciec Magdy Gessler i Piotra Ikonowicza.

Karolina M. Wojciechowska

Wydawca i prawnik z zamiłowaniem do prawa autorskiego. Prezes Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ukończyła aplikację radcowską. Przez pięć lat współprowadziła warszawską galerię fotograficzną Green Gallery, w której odbyło się ponad pięćdziesiąt wystaw. Prowadzi wykłady dotyczące ochrony własności intelektualnej w Warszawskiej Szkole Fotografii.

Ojciec Tomasz Dostatni OP

Dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista.


Komentarze