Chełm. Robert Kasprzycki - koncert

Dodano: 2018-11-20 11:06:37
Wyświetleń: 118575

Chełmska Scena Bardów zaprasza na koncert Roberta Kasprzyckiego.

Kawiarnia Artystyczna DeCaffencja, 24 listopada 2018, godz.19.30; bilet 25 zł.

ROBERT KASPRZYCKI

Poeta, muzyk, kompozytor. Śpiewający autor. Okazjonalny recenzent muzyczny, felietonista i krytyk literacki. Współpracował z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Mieszka w Krakowie.

Muzyką zainteresował się już w szkole średniej, kiedy to oprócz grania w kapelach rockowych (Cthulhu, Claxon, Harry Angel) próbował po swojemu interpretować piosenki Okudżawy, Wysockiego, Stachury i wielu obcojęzycznych poetów śpiewających, co sprawiło, iż trafił na przeglądy piosenki rosyjskiej i radzieckiej oraz na Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej w krakowskim Pałacu Pod Baranami, gdzie otrzymywał sympatyczne, aczkolwiek tylko wyróżnienia.

Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie wiosną 1992 roku, zdobywając I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona, przyznawane tradycyjnie autorowi najlepszych tekstów. Rok później wykonaniem utworu "Brudny autobus do stacji Golgota", zdobył I nagrodę Olsztyńskich Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję i od tego czasu przestał brać udział w festiwalowych szrankach i konkurach.

W roku 1992 roku spotkał na swej drodze znakomitego wokalistę i showmana - Janusza Radka, z którym przez szereg lat tworzył duet Radek – Kasprzycki. W roku 1994 z inicjatywy Kasprzyckiego, Radka oraz Kamila Śmiałkowskiego, (scenarzysty, dziennikarza i specjalisty od pop-kultury) powstał Ni-Kabaret "Zielone Szkiełko", w którego skład wchodzili także Basia Stępniak, Szymon Zychowicz, Grzegorz Halama, Marek Grabie, Marek "Smok" Rajss, oraz grupa twórców młodszego pokolenia, która zasiliła swym składem formację działającą później jako krakowski „Azyl” (Dominika Kurdziel, Dzidka Muzolf, Aneta Ryncarz).

W 1995 Kasprzycki wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie „Kraina Łagodności”. Po kolejnym występie na opolskim festiwalu (1996), w stacjach radiowych pojawiła się piosenka „Niebo do wynajęcia”, która szybko zdobyła sporą popularność i została uznana za najlepszą piosenką literacką roku (Polskie Radio PR 1). Wkrótce popularność zyskały także inne utwory w tym: „Zapiszę śniegiem w kominie”, „Mam wszystko, jestem niczym” i „Ja nie śpię, ja śnię”, które w 1997 roku znalazły się na debiutanckiej płycie artysty pt. „Niebo do wynajęcia”. Płyta odniosła spory sukces, otrzymując m. in. nominację do nagrody „Fryderyka’1997” w kategorii „Album Roku-Piosenka Poetycka”. Można na niej odnaleźć ślady wielu muzycznych inspiracji: flamenco, bossanovę, folk, a także jazz i rock, zaś różnorodne brzmienia opatrywały równie różnorodne teksty. Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do niespodziewanie wielkiego grona słuchaczy, nie związanych do tej pory z piosenką „nieobojętną”, cały zaś album „Niebo do wynajęcia” (1997) zawierał wiele innych piosenek („Mam wszystko jestem niczym”, „Sam wiesz”, „Santa Teresa de Avila”, „Zapiszę śniegiem w kominie”, „Ja nie śpię, ja śnię”, „Zielone szkiełko”), z których cześć trafiła pod strzechy turystycznych śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon piosenki autorskiej. Piosenki pochodzące z albumu wchodziły później w skład kolejnych edycji serii płyt „Kraina Łagodności”, oraz na składankę „Strzał w dziesiątkę” zawierającą najlepsze utwory wydane przez koncern POMATON EMI w pierwszej dekadzie jego działalności w Polsce.

Jesienią 2006 roku ukazała się druga płyta Kasprzyckiego, nosząca tytuł „Światopodgląd”, zawierająca 11 kompozycji utrzymanych w klimacie całkowicie odmiennym od tych „Niebie do wynajęcia” – ciemniejszych, dojrzalszych, ostrzej zagranych. Także tematyka utworów zmieniła swój punkt ciężkości – „Światopogląd” bowiem to płyta o samotności, o poszukiwaniu uczuć, o zagubieniu współczesnego człowieka w chaosie znaczeń i kosmosie ludzkich powiązań.

Jesienią 2007 roku zaś, nakładem Polskiego Radia Kraków, ukazały się „Piosenki i Nie” – tom wierszy i piosenek Kasprzyckiego, zawierający wybór utwór znanych i nieznanych. Do „Piosenek i Nie” dołączana została płyta CD, zawierająca zapis koncertu w Radiu Kraków, zawierający 16 piosenek, w tym 14 premierowych.

Robert Kasprzycki współpracował także z grupą folkową Carrantuohill (piosenka „Dziwnie tak” z płyty Inis”, dziesiątki wspólnych koncertów, w tym dwukrotny występ na głównej scenie Przystanku Woodstock w latach 2003 i 2004) oraz artystami kabaretu Piwnica pod Baranami, m. in. z kompozytorem Adrianem Konarskim, z którym napisał piosenki dla takich „Piwniczan”, jak: Beata Czernecka, Beata Rybotycka, Dorota Ślęzak, Ewa Wnuk, Jacek Wójcicki i Szymon Zychowicz.

W 1999 roku Telewizja Polska (PR 2) zarejestrowała jego koncert w krakowskim Teatrze Bückleina, natomiast Polskie Radio PR III wielokrotnie emitowało koncert nagrany w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Robert Kasprzycki jest także autorem i wykonawcą piosenki tytułową do serialu pt. „Marzenia do spełnienia” (TVP 2000, reż. Magdalena Łazarkiewicz.)

Otrzymał wiele nagród, m. in.: I nagrodę na XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (1994) – za piosenkę „Brudny autobus do stacji Golgota”, I nagrodę w konkursie o „Złamane Pióro” za oryginalną twórczość poetycką (1994), wyróżnienie za tłumaczenie poezji Horacego i Owidiusza w Konkursie Literackim Młodych Twórców (1994), wyróżnienie na festiwalu rockowym w Węgorzewie (1994) wraz z grupą Life, „Grand Prix” na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu (1995) i Nagrodę Publiczności na V Reminiscencjach Poetyckich w Opolu (1995).

Od 1995 występuje ze stałym zespołem, w którego skład wchodzą obecnie Tomasz Hernik (acc, tb, kbds; m. in. Anna Treter, ex-Blood Money, Czarna Papryka, Drum’n’Puzz), Paweł Hebda (git. ),Maks Szelęgiewicz (bass, m. in.: Kurtyna Siemiradzkiego, Uistiti), oraz Adam Zadora (dr; m. in.: Cthulhu, Uistiti, Nefretete, ex- Life).

DYSKOGRAFIA:

Niebo do wynajęcia” (CD/ MC Pomaton EMI 1997): Niebo do wynajęcia/ Mam wszystko, jestem niczym/ Miejsca przedmioty kształty drzwi/ Santa Teresa de Avila/ Zielone szkiełko/ Zapiszę śniegiem w kominie/ Tylko ty i ja/ Na krawędzi dnia/ Ja nie śpię, ja śnię.

Światopodgląd” (CD Fonografika 2006) Światopogląd/ Vis a vis/ Prorok nieśmiałych/ Kay i Gerda (Chłód)/ Z ruchu moich ust/ Jestem śniegiem/ Oko opaczności/ Dbaj o czystość/ Naprawdę kocham deszcz/ Winda 7/ Sen o nim

Piosenki i Nie” ( Polskie Radio Kraków 2007) List od nieznanego poety/ Ballada o mieście (nocna zresztą)/ Sylogizm o poetach I/Bardzo ważne bzdury/ Koniec młodości/ Zadymka/ Oda do garnuszka/ List a właściwie dwa/ Brudny autobus do stacji Golgota/ Jego słońce/ Spadanie/ Jakbyt/ Kropla po kropli/ Na do widzenia/ Vis-a-vis/ Winda VII

Tagi: ChDK, koncert, Decaffencja

Komentarze