Krasnystaw. Osterwa w KDK

Dodano: 2018-11-07 00:30:02
Wyświetleń: 76935

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 1 października o godz. 18:00 na spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie pt. „Diabeł i tabliczka czekolady”. Spektakl odbędzie się w ramach programu „Teatr Polska”.

Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego został oparty na reportażach Pawła Piotra Reszki. W inscenizacji lubelskich aktorów bohaterowie Reszki układają się w barwną plejadę postaci, w obraz Polski magicznej, zabobonnej i pełnej wewnętrznych sprzeczności. Za każdym, nawet najkrótszym i najbardziej błahym tekstem reportażysty kryje się społeczny problem, ale to zawsze bohater, człowiek jest na pierwszym miejscu. Reszka pokazuje nam ludzi wypchniętych na margines, wyśmiewanych, ignorowanych, wyszydzanych, niekiedy znienawidzonych. Patrzy na nich ze szczególną mieszanką ciętego humoru i dystansu, ale przede wszystkim – empatii. I ten gest autora Teatr im. Juliusza Osterwy próbuje przenieść na deski teatru. W kameralnej i demokratycznej przestrzeni, zacierając tradycyjny podział na widownię, scenę i scenografię, twórcy próbują zrealizować to najbardziej podstawowe, najprostsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie: wzbudzić empatię widza, choćby na chwilę postawić go na miejscu postaci. „Na ile współodczuwania nas stać? I czy potrafimy na czas trwania spektaklu stworzyć razem, widzowie i aktorzy, otwartą, empatyczną wspólnotę?” - pyta Kuba Kowalski.

Spektakl został zrealizowany w ramach programu „Teatr Polska”. Celem programu jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W jego ramach teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. „Teatr Polska” jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku w KDK zobaczymy 5 spektakli.
Bilety w cenie 20 zł – normalny – 15 zł - ulgowy do nabycia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl W dniu wydarzenia wejściówki w wyższej cenie, odpowiednio 30 zł i 25 zł.

Spektakl dla widzów od 15 lat.
Czas trwania: 110 minut.
Autor: Paweł Piotr Reszka
Reżyseria i adaptacja: Kuba Kowalski
Adaptacja i dramaturgia: Julia Holewińska
Scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Radek Duda
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Obsada: Marta Ledwoń, Edyta Ostojak, Jolanta Rychłowska, Nina Skołuba-Uryga, Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman, Daniel Dobosz, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Krzysztof Olchawa, Daniel Salman, Marek Szkoda, Radek Duda, Marianna Agu Chika.


Komentarze