Antonin to wyjątkowe miejsce, które znajduje się w wschodniej części Chełma. Obszar ten był niegdyś znanym rejonem Góry Antonińskiej, która osiąga wysokość 223 m n.p.m. i stanowi część malowniczych Pagórów Chełmskich.
Region ten przekształcił się z dawnego folwarku Antonin, który miał swoje korzenie wśród lokalnych tradycji rolniczych. W 1958 roku, zdecydowano się na włączenie większej części wsi Antonin – znanej wcześniej jako PGR – do granic Chełma. Była to przełomowa decyzja, która zapoczątkowała transformację terenu w nowoczesny obszar przemysłowy.
W wyniku tego przekształcenia, na tym terenie rozpoczęto budowę cementowni oraz kopalni kredy, co miało znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu i zmieniło charakter lokalnej infrastruktury.
Położenie
Informacje ogólne
Obszar Antonina w Chełmie charakteryzuje się przede wszystkim kopalnią kredy oraz terenami przemysłowymi związanymi z cementownią. Na tym terenie znajduje się m.in. przystanek kolejowy Chełm Cementownia, jak również składy budowlane i przemysłowe. Zachodnia część dzielnicy to osiedle jednorodzinnych domków, które można znaleźć wzdłuż małych uliczek prowadzących od ul. Przemysłowej oraz ul. 11 listopada, a także ul. Antonin. W centralnym punkcie dzielnicy leży blok mieszkalny Antonin, zlokalizowany pomiędzy ul. Przemysłową a wyrobiskiem kopalni kredy. W północnej części Antonina, oprócz ogrodów działkowych sięgających od ul. Kolejowej do alei Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajduje się również zakład karny, co wyróżnia ten teren.
Ulice
Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, do głównych ulic Antonina zaliczamy:
- ul. Fabryczna,
- ul. Przemysłowa,
- ul. 11 listopada,
- ul. Kolejowa,
- ul. Wołyńska.
Granice
Granice Antonina są następujące:
- Od północy dzielnica sąsiaduje z Rampą Brzeską. Granice te wyznaczają linie kolejowe nr 7 oraz nr 81,
- Od północy oraz częściowo od wschodu i południa granice wyznaczają gminy Chełm i Kamień, gdzie linię graniczną określają rów Słyszówka, linia kolejowa nr 7 oraz odkrywka kopalni kredy,
- Od południa dzielnica graniczy z Wolwinowem, gdzie granice wyznaczają odkrywka kredy, nieoznakowana ulica otaczająca hutę szkła Marta 2, a także ulice Antonin, Jagiellońska oraz Stefana Batorego,
- Od zachodniej strony Antonin styka się z dzielnicą Nowe Miasto. Granice wyznacza tam ulica George’a Stephensona oraz aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Komunikacja
W Antoninie dostępne są różnorodne opcje komunikacyjne, co umożliwia łatwe poruszanie się między różnymi lokalizacjami. Na terenie miejscowości znajdują się dwie pętle autobusowe: Antonin oraz Cementownia.
Przy pętli Antonin zatrzymują się autobusy obsługujące następujące linie: 5A, 7, 57 oraz 182.
Z kolei z pętli Cementownia można skorzystać z linii: 1, 9 oraz 17.
Dodatkowo, nieopodal pętli Antonin usytuowany jest przystanek Os. Zielone Zacisze przy ulicy Przemysłowej. Z tego przystanku odjeżdżają linie nr: 8, 11A oraz 154.
Przypisy
- folwark dóbr Serebryszcze, własność m.in. Smorczewskich, Gmina Chełm. Historia i zabytki; [dostęp 18.07.2018 r.]
- geoportal: Mapa topograficzna m. Chełma. [dostęp 30.07.2016 r.]
- igrek.amzp.pl, Военно-топографическая карта европейской России 1877; [dostęp 30.07.2016 r.]
- igrek.amzp.pl, Новая Топографическая Карта Западной России 1915; [dostęp 30.07.2016 r.]
- igrek.amzp.pl, Mapa Taktyczna Polski 1931; [dostęp 30.07.2016 r.]
- Wielka Encyklopedia PWN, Jan J. Wojnowski (red.), t. 5, Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2001 r., s. 353-354, ISBN 83-01-13443-7.
- Dz.U. z 1957 r. nr 59, poz. 314.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Żółtańce (Chełm) | Okszówek | Horodyszcze (Chełm) | WolwinówOceń: Antonin (Chełm)