Cyprian, znany również pod imieniem świeckim Borys Pawłowicz Borisewicz, to postać łącząca w sobie duchowość i historię. Urodził się 15 sierpnia 1903 roku w Chełmie, co stało się początkiem jego długiej i znaczącej drogi życiowej. Zmarł 15 grudnia 1980 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad jako biskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce.
Jego życie i posługa kapłańska miały ogromny wpływ na wspólnotę prawosławną, w której był wybitnym liderem. W kontekście historii Kościoła Prawosławnego w Ameryce, Cyprian odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu jego współczesnej tożsamości.
Życiorys
W 1925 roku Cyprian ukończył prawosławne seminarium duchowne w Krzemieńcu. Następnie kontynuował naukę teologii w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1931 obronił swoją pracę magisterską. W 1927 roku, wziął ślub, a już rok później został wyświęcony na kapłana. Jego praca duszpasterska miała miejsce w diecezji grodzieńskiej, gdzie z sukcesem łączył działalność w parafii z katechezą w gimnazjum w Grodnie. Poza tym, pełnił rolę misjonarza eparchialnego oraz pracował w soborze katedralnym w Grodnie. W latach 1939-1940 był inspektorem nauczania religii w Wilnie.
W wyniku II wojny światowej, Cyprian zdecydował się na ucieczkę na terytorium Austrii, gdzie wkrótce po przybyciu współorganizował prawosławną parafię w Linzu. Kolejnym jego krokiem była emigracja do Augsburga, gdzie również, współtworzył placówkę duszpasterską swojego wyznania. W 1949 roku udał się wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych. Tam pełnił posługę w parafiach w Kansas City, Baltimore oraz Stamford, działając w jurysdykcji Metropolii. Dodatkowo, redagował czasopisma „Cerkownyj kalendar’” oraz „Amierikanskij prawosławnyj wiestnik”.
W 1961 roku, po śmierci małżonki, Cyprian złożył wieczyste śluby mnisze. Jeszcze w tym samym roku został wyświęcony na biskupa waszyngtońskiego, a także objął funkcję wikariusza metropolity całej Ameryki i Kanady. W tym czasie pełnił również rolę rektora seminarium św. Tichona w South Canaan, związanego z monasterem typu pod tym samym wezwaniem. Trzy lata później awansował na ordynariusza eparchii Filadelfii oraz Pensylwanii, a w 1970 roku osiągnął godność arcybiskupa.
Cyprian miał znaczący wkład w organizację Metropolii Amerykańskiej, kierując delegacją w rozmowach z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego. Te negocjacje, które miały miejsce w 1970 roku, zakończyły się przyznaniem autokefalii tej metropolii oraz utworzeniem Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Zmarł w 1980 roku i spoczął na cmentarzu monasteru św. Tichona Zadońskiego w South Canaan.
Warto także wspomnieć, że jego brat, Paweł, który przyjął śluby mnisze pod imieniem Warłaam, również był biskupem prawosławnym i po II wojnie światowej służył w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Przypisy
- Варлаам (Борисевич). [dostęp 04.04.2016 r.]
- a b c d e f Киприан (Борисевич). [dostęp 04.03.2016 r.]
- a b c d БОРИСЕВИЧ Борис Павлович. [dostęp 22.08.2013 r.]
- The 32nd Anniversary of the Repose of Archbishop Kiprian
- The Granting of Autocephaly
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej Seweryn (pastor) | Zygfryd Berezecki | Warłaam (Borisewicz)Oceń: Cyprian (Borisewicz)