Kazimierz Dymel


Kazimierz Dymel, urodzony 4 marca 1943 roku w Chełmie, a zmarły 7 września 2005 roku w Lublinie, był wybitnym polskim dziennikarzem oraz pisarzem, którego prace na trwałe wpisały się w polski krajobraz medialny i literacki.

Ukończył w 1965 roku wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, co stanowiło fundament jego późniejszej kariery zawodowej. Do 1971 roku pełnił funkcję redaktora w dwutygodniku "Głos Budowlanych".

W latach 1971–1981 pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu w Lublinie, gdzie zdobył uznanie jako utalentowany reportażysta. Jego pasja do pracy radiowej zaowocowała wieloma osiągnięciami, a także zdobyciem licznych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach radiowych.

Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł znajdują się tytuły takie jak: „Wiejskie wesele”, „Święto narodzin”, „Usłyszałem krzyk życia”, „Jedna jest tylko synogarlica moja, czyli Marii i Jerzego Kuncewiczów sztuka życia” oraz „Po tamtej stronie taśmy”. Dzieła te nie tylko pokazują jego wszechstronność, ale także głęboki związek z kulturą i tradycją polską.

Książki

Kazimierz Dymel jest autorem wielu znaczących dzieł, które przybliżają czytelnikom różnorodne tematy. Oto kilka z jego książek:

  • „Jedna jest tylko synogarlica moja, czyli Marii i Jerzego Kuncewiczów sztuka życia” (1994),
  • „Skąd ten blask profesorze Sedlak”? (1988),
  • „Tako rzecze Sedlak” (1990),
  • „Nicolae Wielki-Spowiedź szarej eminencji Ceausescu” (1990).

Przypisy

  1. Formats and Editions of Wielki Nicolae, WorldCat.org.

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Jerzy Tuszewski | Mariusz Herman | Wiesław Koszela | Marek Adam Jaworski

Oceń: Kazimierz Dymel

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:21