Kościół rektoralny Świętego Andrzeja Apostoła w Chełmie to niezwykle interesująca świątynia, która posiada bogatą historię i unikalną architekturę.
Wzniesiony w stylu barokowym, budynek został zaprojektowany przez znakomitego architekta Pawła Antoniego Fontanę i konsekrowany w roku 1750. Fundatorami tej imponującej konstrukcji byli Andrzej Wolski oraz jego żona Marianna z Radzymińskich.
Historia kościoła jest pełna zwrotów akcji. Po kasacie klasztoru w 1864 roku budowla została ograbiona, a następnie przekształcona w cerkiew prawosławną pod patronatem Świętej Barbary. Przez różne przemiany i burzliwe czasy, kościół służył kolejno jako kościół rzymskokatolicki, zbór ewangelicki i znowu jako kościół klasztorny.
Od roku 1944 obiekt został zwrócony reformatom, a od 4 października 2009 nosi miano Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy, co zostało potwierdzone dekretem arcybiskupa Józefa Życińskiego.
W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Leżajskiej z XVIII wieku, a w ołtarzach bocznych umieszczone są wizerunki św. Franciszka i św. Antoniego. Dodatkowym walorem artystycznym kościoła jest witraż, który umieszczony jest nad ołtarzem głównym i przedstawia wizerunek św. Andrzeja Apostoła.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.07.2012 r.]
- CHEŁM – Zespół poreformacki [online], chelmskie.pl, 31.03.2017 r.
- str. 14 [online], przewodnikipopolsce.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Rozesłania św. Apostołów w Chełmie | Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie | Parafia Rozesłania św. Apostołów w Chełmie | Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie | Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie | Kościół św. Kazimierza w Chełmie | Parafia Ducha Świętego w Chełmie | Parafia Miłosierdzia Bożego w ChełmieOceń: Kościół rektoralny św. Andrzeja Apostoła w Chełmie