Ulica Podwalna w Chełmie jest istotnym elementem historycznym tej malowniczej miejscowości. To jedna z ulic, która nosi w sobie wspomnienia dawnych czasów, gdy miasto pełne było obronnych struktur.
Ulica ta w dużej części została wytyczona w lokalizacji, gdzie niegdyś przebiegała fosa oraz mury miejskie, co czyni ją ważnym świadkiem miejsko-historycznych transformacji.
Przebieg
Ulica Podwalna, której długość wynosi około 170 metrów, obecnie ma ograniczoną długość, ale w przeszłości została podzielona na ulicę Gdańską. Teraz pełni funkcję łącznika między ul. Reformacką a ul. Gdańską, przecinając po drodze ulicę Lubelską.
Jest usytuowana po zachodniej stronie historycznego rynku, co czyni ją istotnym punktem w układzie urbanistycznym miasta. Przy ul. Podwalnej znajduje się również wejście do Muzeum Ziemi Chełmskiej, które warto odwiedzić.
Warto dodać, że przed II wojną światową, na zbiegu ulicy Lubelskiej i Podwalnej, istniało wejście do nieczynnych już Chełmskich Podziemi Kredowych, co podkreśla historyczne znaczenie tej lokalizacji.
Historia
Nie ma dokładnych informacji na temat momentu powstania ulicy, która obecnie funkcjonuje jako Podwalna. Istnieją jednak przypuszczenia, że mogła tu istnieć droga, biegnąca wzdłuż dawnych murów miejskich oraz fosy, w czasach gdy te elementy architektury obronnej jeszcze istniały. Już od XVI wieku, w obrębie ulicy, zaczęło rozwijać się Przedmieście Lubelskie, a w kolejnym stuleciu, pomiędzy tym obszarem a Przedmieściem Brzeskim, które znajdowało się po północnej stronie grodziska, utworzyło się Przedmieście Podwale, znajdujące się prawdopodobnie w rejonach obecnej ulicy Gdańskiej.
Na przełomie XVII i XIX wieku, po zasypaniu fosy oraz rozbiórce murów, ulica zyskała nowy wygląd; została poszerzona, a wzdłuż niej zaczęły pojawiać się murowane budynki. W 1856 roku na skrzyżowaniu ulic Podwalnej i Reformackiej postawiono Figurę Najświętszej Marii Panny, co stanowiło ważny punkt w historii tego obszaru.
W kontekście wielkich wstrząsów XX wieku, w trakcie I wojny światowej, południowa część ulicy została odłączona i przekształcona w ulicę III maja. Natomiast podczas II wojny światowej, ulica zmieniła swoją nazwę na ulicę Przejazdową (niem. Durchfahrtssstraße). W ciągu swojego istnienia, Podwalna była miejscem licznych kramów oraz sklepów, co uległo znaczącej zmianie w latach powojennych, kiedy to jej charakter handlowy zaczął wygasać.
Po zakończeniu wojny, przywrócono jej pierwotną nazwę – ul. Podwalną. W 1950 roku miała kolejny etap przemian i została nazwana ulicą Gdańską, podczas gdy jej południowa część, przywrócona do dawnej nazwy, przekształciła się w ulicę I maja. Z kolei w 1993 roku nastąpiła kolejna zmiana, i ulicę I maja przemianowano na ulicę Podwalną, przywracając tym samym historyczną tożsamość tego miejsca.
Przypisy
- Sprawa podziemi chełmskich, „Kronika nadbużańska” (Nr 48, rok IV), 29.11.1936 r. [dostęp 29.05.2023 r.]
- a b ZygmuntZ. Gardziński ZygmuntZ. i inni, Encyklopedia Chełma. T. 2, Miejsca. Cz. 2, L-Ż, Chełm: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, 2019 r. ISBN 978-83-953150-7-7, OCLC 1164123691.
- Wyznaczona za pomocą przyrządu do pomiaru w programie Mapy Google. Podana w przybliżeniu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Hrubieszowska w Chełmie | Plac dr. E. Łuczkowskiego w Chełmie | Ulica Kolejowa w Chełmie | Ulica Lubelska w Chełmie | Ulica Lwowska w ChełmieOceń: Ulica Podwalna w Chełmie