Janusz Łosowski


Janusz Adam Łosowski, urodzony 2 stycznia 1957 roku w Chełmie, to wybitny polski historyk, archiwista oraz profesor nauk humanistycznych. Od 1 października 2016 roku pełni zaszczytną funkcję profesora zwyczajnego w Zakładzie Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Specjalizuje się on w historii nowożytnej, a także w archiwistyce oraz naukach pomocniczych historii. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1979 roku, a swoje osiągnięcia naukowe zaczął rozwijać, zdobywając stopień doktora w 1992 roku. W 2005 roku habilitował się, a cztery lata później uzyskał tytuł naukowy profesora.

Janusz Łosowski przez wiele lat aktywnie uczestniczył w życiu akademickim oraz archiwalnym, sprawując liczne funkcje, w tym przewodniczącego Rady Pracowniczej Archiwum Państwowego w Lublinie, który prowadził w latach 1984-1988. Ponadto był przewodniczącym komisji do przejęcia zasobu przedwojennego Archiwum KW PZPR w Lublinie od lutego do września 1990 roku. W swojej karierze był również zastępcą dyrektora Instytutu Historii UMCS w latach 2005-2008 oraz kuratorem Zakładu Nauk Pomocniczych Historii w tym instytucie w okresie 2009-2010.

W 2014 roku, za swoje osiągnięcia naukowe, otrzymał III nagrodę im. Profesora Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego.

Publikacje monograficzne

Janusz Łosowski, wybitny badacz i autor, ma na swoim koncie szereg niezwykle cennych publikacji, które w sposób znaczący przyczyniają się do zgłębiania historii oraz kultury społeczności w Polsce.

  • Antoni Lewicki (1981),
  • Kancelarie miast szlacheckich województwa lubelskiego od XV do XVIII wieku (1997),
  • Kancelaria grodzka chełmska od XV do XVIII wieku: studium o urzędzie, dokumentacji, jej formach i roli w życiu społeczeństwa staropolskiego (2004),
  • Dokumentacja w życiu chłopów w okresie staropolskim: studium z dziejów kultury (2013).

Oceń: Janusz Łosowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:8