Anna Monika Dąbrowska, znana jako Ania Dąbrowska, to niezwykle utalentowana polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna, która przyszła na świat 7 stycznia 1981 roku w Chełmie. Jako członkini Akademii Fonograficznej ZPAV, Dąbrowska odegrała kluczową rolę w polskim przemyśle muzycznym.
Jej debiutancki album „Samotność po zmierzchu”, wydany w 2004 roku, szybko zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Kolejny krążek, „Kilka historii na ten sam temat” z 2006 roku, nawiązywał do bogatej tradycji polskiej muzyki lat 60. Ten styl kontynuowała na następnych albumach, każdego roku przyciągając coraz większe grono fanów.
W dorobku artystycznym Anii Dąbrowskiej znajduje się łącznie sześć albumów studyjnych, z których pięć osiągnęło pierwsze miejsce na liście sprzedaży w Polsce i zdobyło status platynowych. Jej płyta „Dla naiwnych marzycieli” zyskała nawet status podwójnie platynowej. Do końca 2011 roku, łączna sprzedaż płyt Dąbrowskiej w Polsce przekroczyła imponującą liczbę 250 tys. egzemplarzy, co bez wątpienia rzuca światło na jej niezwykłą popularność i wpływ na scenę muzyczną.
Ania Dąbrowska to również laureatka dziewięciu Fryderyków spośród 34 nominacji, co świadczy o wysokiej jakości jej twórczości oraz uznaniu w branży muzycznej.
Życiorys
Urodziny Ani Dąbrowskiej miały miejsce 7 stycznia 1981 roku w Chełmie. W jej życiu istotnym punktem było tragiczne zdarzenie – w momencie, gdy miała zaledwie 11 lat, zmarł ich ojciec. W rodzinie Ani jest jedna siostra, Marta.
Już jako nastolatka Ania zdecydowała się na muzyczną edukację. Uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie oraz szkole muzycznej, gdzie zajmowała się grą na kontrabasie. Po ukończeniu szkoły, studiowała psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
W swojej karierze muzycznej, Ania Dąbrowska przeżyła chwilę, kiedy grała na gitarze basowej i pełniła funkcję wokalistki zespołu 4 Pory RoQ. Zespół aktywnie uczestniczył w licznych konkursach muzycznych, a Ania zyskała uznanie w takich wydarzeniach jak Festiwal Poezji Śpiewanej czy Festiwal Piosenki Francuskiej. W 2002 roku brała udział w programie rozrywkowym Polsatu, zatytułowanym Idol.
Po tym doświadczeniu zaczęła współpracować z Andrzejem Smolikiem oraz Krzysztofem Krawczykiem, dla których nagrała chóralne partie w ośmiu utworach na album „…bo marzę i śnię”. W 2003 roku miała możliwość udziału w Projekcie SI 031, w ramach którego zaśpiewała w trzech kompozycjach i wzięła udział w nagraniu teledysku do utworu „Trzynastka”. To właśnie wtedy jej debiutancki singiel „I See” trafił do radii, aczkolwiek z umiarkowanym sukcesem.
Na początku 2004 roku, Ania Dąbrowska zaprezentowała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Samotność po zmierzchu, którego produkcją zajmował się Bogdan Kondracki. Album przyjęto pozytywnie, a przed jego premierą ukazał się singiel „Tego chciałam”, który zyskał popularność i stał się przebojem. W tym samym roku wokalistka wystąpiła z utworem „Glory” w konkursie „Premier” na festiwalu w Opolu. Jej kolejne singles, „Charlie, Charlie” oraz „Inna”, umocniły jej pozycję na rynku muzycznym, a za sprzedaż pierwszego albumu, wynoszącą ponad 40 tys. egzemplarzy, otrzymała złotą płytę. Dzięki dobrej sprzedaży wystąpiła na festiwalu TOPtrendy 2005, gdzie zaprezentowała trzy znane utwory: „Tego chciałam”, „Tylko słowa zostały” oraz „Charlie, Charlie”.
W 2005 roku Ania otrzymała także nagrodę As Empiku oraz aż trzy Fryderyki. W 2006 roku zaśpiewała na albumie projektu Silver Rocket, zatytułowanym Unhappy Songs, oraz uczestniczyła w dwóch teledyskach związanych z jego promocją.
W październiku 2006 roku Ania Dąbrowska zaprezentowała swój drugi solowy album pt. Kilka historii na ten sam temat, który nawiązywał do polskiej muzyki popularnej z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Album promowała za pomocą singli „Trudno mi się przyznać” oraz „Czekam…”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Otrzymała liczne pozytywne recenzje, a półtora miesiąca po premierze uzyskała certyfikat platynowej płyty, sprzedając 50 tys. egzemplarzy.
Dzięki sukcesowi drugiej płyty brała udział w festiwalu TOPtrendy 2007 i zdobyła nagrodę „Album roku” podczas gali Eska Music Awards. Po rozpoczęciu trasy koncertowej w październiku 2007 roku, wydano dwupłytową reedycję albumu.
W czerwcu 2008 roku miała miejsce premiera trzeciego albumu studyjnego Anii, zatytułowanego W spodniach czy w sukience?. Nad produkcją albumu pracowała z Leszkiem Możdżerem i Danielem Bloomem. Tematyka albumu odzwierciedlała styl retro i brzmienia lat 60., co stało się charakterystyczne dla jej twórczości. Album zyskał sukces komercyjny, uzyskując status złotej płyty już po czterech dniach od wydania oraz platynowej później. Głównym singlem był utwór „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, który odniósł sukces na listach przebojów podczas Sopot Hit Festiwalu.
W okresie 2009 roku Ania Dąbrowska otrzymała osiem nominacji do Fryderyków, lecz nie zdobyła żadnej nagrody. Dzięki sukcesowi albumu, wystąpiła na festiwalu TOPtrendy 2009, a pieśń „Nigdy nie mów nigdy” promowała film Wojciecha Pacyny o tym samym tytule. Współpraca z francuską grupą Nouvelle Vague zaowocowała nagraniem coveru „Johnny and Mary” Roberta Palmera, który został umieszczony na polskiej edycji ich albumu pt. 3.
W kwietniu 2010 roku Ania Dąbrowska zaprezentowała album Ania Movie, składający się z coverów piosenek filmowych. Chociaż zapowiadała, że będzie to jej ostatni album w stylistyce retro, okazał się on dużym sukcesem, utrzymując się na szczycie listy OLiS przez siedem tygodni. Album zdobył również status platynowy, osiągając sprzedaż przekraczającą 50 tys. egzemplarzy. Teledysk do piosenki „Bang Bang (My Baby Shot Me Down)” był jednym z dwóch, które powstały z tego albumu. Planowana trasa promocyjna została przesunięta na jesień 2010 roku z powodu katastrofy smoleńskiej oraz problemów zdrowotnych wokalistki.
W kolejnych latach Ania Dąbrowska zajmowała się różnorodną działalnością muzyczną. W 2011 roku była jedną z trenerek w programie TVP2, The Voice of Poland. W 2012 roku premierę miała jej płyta Bawię się świetnie, która szybko uzyskała status platynowej. Promowały ją single „Bawię się świetnie” oraz „Jeszcze ten jeden raz”. Na jej albumie, Krzysztof „Kielich” Kieliszkiewicz, znalazła się też wokalna gościnność Anii w piosence „Niebieski parasol”.
4 marca 2016 roku na rynek trafił album Dla naiwnych marzycieli. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku, wokalistka otrzymała nagrodę Super Jedynkę jako Super Artystka Roku oraz nominację w kategorii Album Roku. W drugiej połowie września 2016 roku Dąbrowska była nominowana do MTV Europe Music Awards 2016 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Na początku 2017 roku nagrała singiel „Porady na zdrady (Dreszcze)” na potrzeby filmu Ryszarda Zatorskiego pod tym samym tytułem.
10 listopada 2017 roku ukazała się kompilacja The Best of, która zebrała największe hity Dąbrowskiej, a premierowy utwór „Z Tobą nie umiem wygrać” dotarł do szczytu notowań AirPlay. W 2018 roku Ania wydała singiel „Serce nie sługa”, który promował film o tej samej nazwie. W roku 2019 wystąpiła na 56. KFPP w Opolu w koncercie „Od Opola do Opola” oraz zaprezentowała utwór „Gdy wiem, że jesteś”, nagrany do filmu 1800 gramów w kooperacji z GrubSonem. Ponadto, odznaczono ją tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego. W 2020 roku, we współpracy z Gromee oraz raperem Abradabem, stworzyła utwór „Powiedz kto w tych oczach mieszka”, a także wystąpiła podczas 57. KFPP w Opolu w koncercie „Cisza jak ta”, poświęconemu Romualdowi Lipce.
Życie prywatne
Artystka ma na koncie dwoje dzieci, które są owocem jej związku z Pawłem Jóźwickim. Ich imiona to Stanisław, który przyszedł na świat w 2010 roku, oraz Melania, urodzona w 2013 roku.
Dyskografia
Warto zwrócić uwagę na bogatą dyskografię Ani Dąbrowskiej, która obejmuje zarówno albumy studyjne, jak i kompilacyjne, prezentujące jej twórczość przez lata.
Albumy studyjne
- samotność po zmierzchu (2004),
- kilka historii na ten sam temat (2006),
- w spodniach czy w sukience? (2008),
- ania movie (2010),
- bawię się świetnie (2012),
- dla naiwnych marzycieli (2016).
Albumy kompilacyjne
- the best of (2017).
Przypisy
- Ania Dąbrowska mówi o „MOVIE” - Kobieta.pl [online], kobieta.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
- „Dla naiwnych marzycieli” – nowa płyta Ani Dąbrowskiej. wirtualnemedia.pl. [dostęp 10.02.2016 r.]
- Nominowani do MTV EMA – Najlepszy Polski Artysta!. mtv.pl. [dostęp 21.09.2016 r.]
- Wojciech Staszewski. Wolność uderza do głowy, ale nie boli. „Twój Styl”. 16.05.2017 r. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o. Sp. k.
- Paweł Kasa: Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. magazyntrendy.pl. [dostęp 27.03.2013 r.]
- Krzysztof Lisowski: Dąbrowska, Kayah, Piasek i Nergal w jury „The Voice” TVP2. wirtualnemedia.pl, 01.08.2011 r. [dostęp 27.03.2013 r.]
- Joanna Weryńska: Ania Dąbrowska: bycie mamą jest naprawdę fajne!. gazetakrakowska.pl, 13.12.2010 r. [dostęp 18.04.2011 r.]
- Ania Dąbrowska – brak biletów. Trojmiasto.pl. [dostęp 21.06.2009 r.]
- Jaki będzie Polski Hit Lata 2008?. muzyczna.pl, 08.08.2008 r. [dostęp 13.10.2009 r.]
- Po trzy Fryderyki 2004 dla Ani Dąbrowskiej i Sidneya Polaka. Onet.pl, 16.03.2005 r. [dostęp 13.10.2009 r.]
- Asy Empiku. wyborcza.pl, 03.02.2005 r. [dostęp 13.10.2009 r.]
- ANIA DĄBROWSKA, wokalistka. podprad.com.pl. [dostęp 04.04.2011 r.]
- FRYDERYKOWY „TOP”. zpav.pl. [dostęp 10.04.2011 r.]
- Wojciech Staszewski. Wolność uderza do głowy, ale nie boli. „Twój Styl”, 16.05.2017 r.
- Wywiad: Do niczego się nie naginam. Rozmowa z Anią Dąbrowską. Stopklatka.pl. [dostęp 18.04.2011 r.]
- Ania Dąbrowska pod skrzydłami Sony Music – Medleyland.pl – popkultura bez spiny, 07.04.2015 r. [dostęp 10.08.2016 r.]
- Akademia fonograficzna :: Nagroda muzyczna – Fryderyk (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Edward Ihnatowicz | Tomasz Barczyk | Bolesław Idziak | Wacław Mrozowski | Marcin Tywoniuk | Piotr Milewski (pisarz) | Andrzej Perkman | Zbigniew Waldemar Okoń | Krzysztof Kieliszkiewicz | Monika Wolińska | Dominik Bąk | Michał Kościuk | Wiktor Bednarczuk | Zbigniew Markiewicz | Zygmunt Turkiewicz | Ida Haendel | Szymon Mondszajn | Irena Krasnowiecka | Juliusz Dankowski | Jolanta MünchOceń: Ania Dąbrowska