Białawin


Białawin, znany niegdyś jako Bieławin, to obszar położony w północnej części miasta Chełm. Obecnie pełni on funkcję strefy przemysłowo-składowej, która zajmuje teren po wschodniej stronie rzeki Uherki. Granice tego obszaru wyznaczają linia kolejowa Warszawa-Dorohusk oraz rów świdowicki, zwany Słyszówką, a w sąsiedztwie znajdują się tereny wsi Srebrzyszcze (Serebryszcze), Koza-Gotówka, Okszów-Kolonia oraz Okszów w Gminie Chełm.

Warto zauważyć, że w przeszłości region ten obejmował obszary rolne folwarku Okszówek, które z biegiem lat zostały przekształcone w strefę przemysłową. Proces ten rozpoczął się wraz z otwarciem Kolei Nadwiślańskiej w 1886 roku, co przyczyniło się do rozwoju transportu towarowego w rejonie. W kolejnych latach nastąpiło umiejscowienie wielu kluczowych inwestycji związanych z infrastrukturą komunalną, rzemiosłem oraz przemysłem.

W latach 1926-1939 na tym obszarze zrealizowano istotny projekt budowy miejskiej oczyszczalni ścieków, co było niezbędne w kontekście rozwoju nowej dzielnicy – Nowego Miasta. Obszar, który wcześniej należał do folwarku Obłonie, zyskał w ten sposób nową funkcję wypływającą z potrzeb lokalnej społeczności. Z kolei w 1984 roku otwarto Centralną Ciepłownię Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, co znacząco wpłynęło na poprawę warunków grzewczych w regionie.

Historia

W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego możemy znaleźć wzmiankę o Białawinie, znanym również pod nazwą Biełowin. Miejscowość ta usytuowana jest wśród mokradeł, a jej lokalizacja znajduje się dwie wiorsty od Chełma.

W centrum tej wsi wznosi się tajemnicza baszta zwana „stołpem”. Historię tej budowli sięga prawdopodobnie XIII wieku. Z całą pewnością może być ona powiązana z wczesnośredniowieczną osadą, której pozostałości zostały odkryte w pobliskiej okolicy.

Na podstawie map historycznych z XIX oraz XX wieku, terminem Bieławin określano obszar, na którym znajdowała się średniowieczna baszta oraz młyn, zlokalizowane przy dawnej grobli przebiegającej nad rzeką Uherką.

Położenie

Białawin jest miejscowością, która charakteryzuje się strategicznym położeniem graniczącym z różnymi obszarami. Warto zwrócić uwagę na jego sąsiedztwo, które obejmuje:

  • od północy i wschodu: z gminą Chełm,
  • od południa: z linią kolejową Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk,
  • od zachodu: z rzeką Uherka.

Ulice

W Białawinie możemy napotkać wiele kluczowych ulic, które pełnią istotną rolę w codziennym życiu mieszkańców. Do tych najważniejszych należą:

  • ul. Okszowska,
  • al. Przyjaźni,
  • ul. Rampa Brzeska,
  • ul. Wschodnia,
  • ul. Hutnicza,
  • ul. Szklana,
  • ul. Chemiczna,
  • ul. Towarowa,
  • ul. Bieławin,
  • ul. Okszówek.

Przypisy

  1. geoportal: Mapa topograficzna m. Chełma. [dostęp 30.07.2016 r.]
  2. a b igrek.amzp.pl, Mapa Kwatermistrzostwa ±1850; dostęp: 30.07.2016 r.
  3. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Historia; dostęp: 30.07.2016 r.
  4. Komitet Obywatelski zainicjowany przez Radę Miejską w Chełmie, Zapomniana i zaniedbana sprawa, Chełm – styczeń – 1936, Chełmska Biblioteka Publiczna, id 42, dostęp: 29.07.2016 r.
  5. Ruszkowska U., Chełm-Bieławin. U źródeł miasta, [w:] Badania archeologiczne o początkach i historii Chełma, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie, Lublin 2002, str. 51
  6. Bieławin, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 216.
  7. Okszówek, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886, s. 440.
  8. Dz.Urz. WRN w Lublinie z 1954 r. nr 15, poz. 64

Oceń: Białawin

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:21