Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie jest publiczną instytucją biblioteczną, której misją jest wspieranie edukacji oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Znajdując się w Chełmie, placówka ta odgrywa kluczową rolę w udoskonalaniu działalności szkół i innych jednostek oświatowych, w tym również ośrodków doskonalenia kadry nauczycielskiej.
W ramach swoich kompetencji, biblioteka podejmuje się organizowania różnorodnych działań oraz wspierania szkół w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Dzięki temu, stanowi ważny element systemu edukacji w regionie.
Historia tej instytucji sięga 1950 roku, kiedy to została powołana jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. W 1975 roku zmieniła swoją nazwę na Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, a obecne miano nosi od 1999 roku. W jej bogatych zbiorach znajduje się ponad 130 tysięcy różnorodnych zbiorów, w tym książek, czasopism, a także zbiorów audiowizualnych i multimedialnych.
Za funkcjonowanie biblioteki odpowiedzialny jest Lubelski Kurator Oświaty, który nadzoruje działania placówki, zapewniając jej rozwój oraz dostępność dla społeczności lokalnej.
Historia
Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie została założona w 1950 roku. W okresie swojej działalności zmieniała lokalizacje, przez co użytkownicy mogli korzystać z jej zasobów w różnych miejscach. Na przykład, w pierwszych latach istnienia biblioteka funkcjonowała m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 w Chełmie, a także w Gmachu Dyrekcji. Ostatecznie, od 1992 roku, biblioteka znalazła swoją siedzibę w obecnym miejscu.
W roku 1975, biblioteka znacząco się rozwinęła, zdobywając dwie filie – jedną w Krasnymstawie oraz drugą we Włodawie. Zmiany administracyjne, które miały miejsce w 1999 roku, spowodowały, że filia w Krasnymstawie została zamknięta wraz z końcem roku szkolnego 1999/2000. Jej miejsce zajęła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Natomiast filia we Włodawie zakończyła swoją działalność w 2014 roku, a jej zbiory zostały przekazane Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii biblioteki miało miejsce w 2015 roku, gdy instytucja wzbogaciła się o księgozbiory zlikwidowanego Kolegium Języków Obcych w Chełmie. Dzięki tym zróżnicowanym krokom, biblioteka mogła tę działalność dostosować do potrzeb lokalnej społeczności oraz rozwijać swoje zasoby.
Przypisy
- Informacje ogólne [online], bip.bpchelm.pl [dostęp 19.04.2023 r.]
- Status Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, [w:] Załącznik do Uchwały Nr 2/2021/2022 Rady Pedagogicznej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie z dnia 15.09.2021 r.
- a b ZygmuntZ. Gardziński ZygmuntZ. i inni, Encyklopedia Chełma, t. II, część 1 A-K, Chełm: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie; Chełmskie Towarzystwo Naukowe, 2017, s. 26–27, ISBN 978-83-948811-2-2.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dyrekcja (Chełm) | Zakład Karny w Chełmie | Magistrat w Chełmie | Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie | Nadbużański Oddział Straży Granicznej | Chełmskie Linie Autobusowe | Chełmska Biblioteka Publiczna | Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie | BiaławinOceń: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie