Adolf Moczulski


Adolf Moczulski, znany również jako Tadeusz, Krzysztof oraz Tadeusz Złoty, to postać o znaczącym wkładzie w historię Polski. Urodził się 26 stycznia 1911 roku w Obłoniu, w obecnych granicach Chełma. Zmarł 3 stycznia 1983 roku w Olsztynie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci tych, którzy znali jego historię.

W trakcie II wojny światowej Moczulski pełnił zaszczytną funkcję porucznika w Armii Krajowej, stanowiącej istotny element ruchu oporu. Jego działalność w czasie wojny jest świadectwem odwagi i poświęcenia, jakie towarzyszyły wielu Polakom, którzy stawili opór okupacyjnym siłom.

Życiorys

Absolwent Państwowego Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie z 1929 roku, Adolf Moczulski przed wybuchem II wojny światowej pracował w Ubezpieczalni Społecznej w Lublinie. Wziął aktywny udział w kampanii wrześniowej, służąc w 8. batalionie pomiarów artylerii. Niestety, 18 września 1939 roku pod Tarnopolem został wzięty do niewoli przez Rosjan. Jako jeniec trafił do Skałatu, gdzie wspólnie z pięcioma kolegami postanowił uciec do Lwowa.

Od grudnia 1939 roku Moczulski stał się członkiem Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. W 1941 roku dołączył do „Wachlarza”, obejmując posadę dowódcy Oddziałów II Wywiadowczego i III Operacyjnego, chociaż te jednostki nie miały do końca okazji na pełne rozwinięcie swojej działalności. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, był żołnierzem Pułku Baszta, walcząc w okolicach Mokotowa.

W ostatnich dniach walk, 25 lub 27 września 1944 roku, Moczulski doznał ran w nogi i trafił do jednego z powstańczych szpitali, gdzie niestety został wzięty do niewoli przez Niemców. Przeszedł przez obozy jenieckie, takie jak Stalag XI A Altengrabow, Stalag X B Sandbostel oraz Oflag X C Lubeka, gdzie doczekał się wyzwolenia w maju 1945 roku. W październiku 1945 roku wrócił do Polski.

Według materiałów zgromadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, w latach 1947-1971 był zapisany jako informator Urzędu Bezpieczeństwa oraz Służby Bezpieczeństwa, przyjmując pseudonim „Tadeusz”.

Odznaczenia

Adolf Moczulski zdobył wiele odznaczeń za swoje zasługi, które świadczą o jego odwadze oraz poświęceniu. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane następującymi wyróżnieniami:

  • Order Virtuti Militari V kl,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż Armii Krajowej.

Przypisy

  1. Obsady personalne baterii pomiarów artylerii. www.bohaterowie1939.pl, 13.05.2016 r. [dostęp 11.02.2021 r.]
  2. Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Olsztynie [1945] 1983-1990]. inwentarz.ipn.gov.pl. [dostęp 11.02.2021 r.]

Oceń: Adolf Moczulski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:20